Ano, mám pole. Je to malé pole pro opravdového zemědělce s traktorem a velké pro někoho s hráběmi a rýčem. Můj záměr v úplném počátku nebyl mít pole, ale jen větší zahradu, sad a nějak se to pak celé zvrtlo. Začnu tedy hezky od začátku.

Koncem roku 2017 jsme se přistěhovali do Cholupic. Ačkoliv jsou Cholupice ještě Praha, jsme tu spíše jak na vesnici s čilým zemědělským ruchem, přírodou, lesy, fotbalovým hřištěm, hasičárnou, dálničním obchvatem a malým letištěm Točná. Vlastně jen ten kostel tu chybí.

Začali jsme budovat naši malou zahradu a já se začal intenzivně zajímat o hospodaření v souladu s přírodou. Objevil jsem permakulturu a mnoho dalších pojmů. Zjistil jsem, že se tomu chci věnovat více, dělat něco dobrého pro přírodu a tak jsem hledal větší pozemek, kde bych mohl založit větší užitkovou zahradu nebo ovocný sad. Prozkoumával jsem okolí a objevil zde mnoho neudržovaných pozemků a zapomenutých zahrad. Zkoušel oslovovat majitele, zda by byli pro, abych jim pozemek udržoval a zároveň pro něj našel užitečné využití. Úspěšný jsem nebyl, ani trochu.

Mezitím jsem objevil winepunk.cz a seznámil se s Ondrou Kopičkou, který mi je velkou inspirací. Využil jsem příležitost vyzkoušet si v malém měřítku hospodařit na jeho poli a zasadil tam letos pár brambor. Nakonec se to docela vydařilo a brambory byly vynikající. Bohužel to pole není hned za domem a s hledáním něčeho blíže jsem to ještě nevzdal.

Pomohla tomu náhoda a dozvěděl jsem se, že Praha 12 hledá pro své zemědělské pozemky zemědělce, kteří budou hospodařit ekologicky. Přihlásil jsem se, představil svůj projekt, vybrali jsme pozemek a nakonec to vyšlo – mám pole a stal se pachtýřem! Na dnešní zemědělské poměry je to pole malé. Nemá ani 1,5 ha. Již asi šestým rokem se na něm nepěstuje žádná plodina a je zatravněné. Trávu udržuje místní zemědělec a využívá ji na seno pro koně. Je to tedy zdravá louka. Místní poli říkají „U dubu“ a já v této tradici budu pokračovat. Je to podle starého a mohutného dubu v dolní části pole. Kdo tento hraniční dub asi vysadil?

Pole je ze všech stran chráněno lesem a od velkého pole nad letištěm Točná odděleno remízkem. Vypadá to vše ideálně, ale i své mouchy to má. Vysoké stromy kolem stíní a zkracují dobu, kdy sluneční paprsky dopadají na plochu pole a plodiny tak mohou nerovnoměrně dozrávat. Proto se pole také nakonec začalo využívat jen pro trávu. I když je nad polem les, tak vody tam nemusí být vždy dostatek a může trpět suchem. Zdroj vody tam žádný není. Pole také není dostupné přímo z cesty (traktor a ani offroad nemám zatím..). Nebude to jednoduché.

Sledujte stránku projektu pole „U dubu“, kde průběžně aktualizuji stav.