Květnatá louka prvním rokem po založení prochází takzvanou plevelnou fází. To znamená, že tam mimo vysetých rostlin roste všechno možné. Půda totiž obsahuje obrovské množství různých semen a ta trpělivě čekají na svou příležitost.

Před setím květnaté louky byl původní porost rozorán a na povrch se dostala semena z větší hloubky. Ta tam mohla čekat řadu let a teď nastal jejich čas. Například ředkev ohnice si uchovává klíčivost i více jak 10 let. A je to právě ohnice, která začátkem května začala na louce vítězit.

Porost vzchází velmi pomalu, nepravidelně a pokryv půdy je zatím velmi slabý. Způsobuje to velké a dlouhotrvající sucho. Na konci dubna konečně zapršelo a to stačilo, aby ohnice hodně poskočila a rozkvetla. Během několika dní se tak celá louka zabarvila do žluta. Tam, kde nepřevládla ohnice, si to vzaly na starost květem nenápadný huseníček rolní a kokoška pastuší tobolka. Sem tam se vyskytují další kvetoucí rostlinky hluchavka nachová, violka rolní a pomněnka chlumní.

Nastal čas převládající rostliny zredukovat. Než odkvetou a dozrají jim semena. Pokud bychom nechali rostliny vysemenit, pravděpodobně by na louce zůstaly v převaze a naše zaseté byliny by nedostaly životní prostor. Ředkev ohnice je sice užitečná a nektarodárná rostlina, ale není v plánu ji na louce mít trvale.

Na začátku května jsme vzali kosy a vyrazili na steč s ohnicí. Žlutá barva pomalu ustupovala a zůstala jen svěží jarní zelená.

Čím nás louka překvapí během května a dále? Sledujte stránku projektu Květnatá louka na poli „U dubu“, kde pravidelně aktualizuji stav.